PESIMIZAM ČUVENOG SOCIOLOGA: Društvene mreže su pogubna zamka, a demokratija je davno izumrla!

- Protivnik sam "aktivizma iz fotelje. Internet zaglupljuje ljude jeftinom zabavom. Znate, kada se rodite, vi postajete deo neke zajednice, koja vas može zadržati ili odbaciti. Društvene mreže se nameću kao svojevrsna zamena za zajednicu. Ipak, razlika je sledeća: zajednici pripadate vi, a u slučaju društvene mreže situacija je obrnuta: ona pripada vama. Osećate kontrolu, brišete i dodajete prijatelje kao od šale i osećate se malo bolje živeći u ovom individualističkom dobu, gde je najveći strah - samoća. Ipak, istovremeno gubite društvene veštine, osećaj stvarne komunikacije sa ljudima. Komunikacije koja vam je potrebna čim izađete na ulicu, odete na posao...Najbolji primer je sledeći: Papa Franja, koji je jedan sjajan čovek, prvi intervju po stupanju na dužnost dao je Eugeniju Skalfariju, italijanskom novinaru koji je osvedočeni ateista. To je pravi dijalog, razgovor sa nekim ko ima potpuno drugačije stavove. Takav razvitak svesti društvene mreže onemogućavaju jer je jednostavno i lako obrisati nekoga ko ima drugačije mišljenje od vas. na društvenoj mreži ne čujete drugačije mišljejne, već samo eho sopstvenog glasa. Društvene mreže umeju da budu korisne, ali su zapravo jedna velika zamka - rekao je profesor Bauman.



Poljski sociolog takođe je govorio i o kolapsu demokratije.
- Sve što se trenutno događa u svetu može se opisati kao kriza demokratije i kolaps poverenja. Zavladalo je verovanje da naši lideri nisu samo glupi i korumpirani, već i nesposobni. Ono što svi treba da shvatimo jeste da se brak između moći i politike nacionalne države odavno raspao. Moć je globalizovana,a politici su ruke odsečene. Razlog je jednostavan: demokratije je prestala da ispunjava obećanja i ljudi joj više ne veruju. Migrantska kriza je najbolji primer za to - rekao je profesor Bauman, koji i dalje predaje na univerzitetu u Lidsu.



Ko je Zigmunt Bauman?



Zigmunt Bauman je Jevrejin iz Poljske. Živeo je u Engleskoj od 1971. godine nakon što su proterani iz Poljske od strane anti-semitskih kampanja projektovanih od strane komunističke vlasti. Bauman, profesor emeritus iz sociologije na univerzitetu u Lidsu, jedan je od najvećih svetskih eminentnih društvenih teoretičara. Baumanovi objavljeni radovi prostiru se na 57 knjiga i više od stotinu članaka.
Većina od njih bavi se nizom zajedničkih tema, među kojima su globalizacija, modernost i postmodernizam, konzumerizam, i moral.