ISPOVEST SRPSKE DOKTORKE ZATOČENE NA AERODROMU U TRIPOLIJU: ŽIVOT U LIBIJI JE PAKAO, oko nas padaju bombe, prate nas i prisluškuju!

Doktorka Vera Lisinac (59), fizijatar iz Beograda, već godinama je zatočena u bolnici "Mitiga" na vojnom aerodromu u Tripoliju dok oko nje besne krvavi ratni sukobi! U ispovesti za Informer ova žena kaže da se život u Libiji pretvorio u pakao i da se svakodnevno susreće sa jezivim scenama i bombardovanjima!
Što je najgore, ne može da se vrati u Srbiju, jer dve godine nije dobila platu. Živi i radi zatvorena u bolnici, dok džihadisti kontrolišu svaki njen korak.
Zbog bezbednosti, Vera je sklonila sve svoje privatne slike sa Fejsbuk profila, pa zbog toga njenu ispovest objavljujemo bez fotografije.

Ne sme da se slika
Vera je zbog bezbednosti sklonila sve svoje privatne slike sa Fejsbuk profila
- Ovde je pakao! Oko nas padaju bombe, pucnjava i krvavi obračuni su svakodnevica. Caruju gomile opasnih, kriminalnih grupa! Ništa ne funkcioniše, nema nikakvih pravila ni zakona. Sve je više muškaraca sa dugim bradama koji ulivaju strah. Radimo po komandi. Naše kretanje se kontroliše, pozivi se prisluškuju, gledaju društvene mreže, čak i privatne poruke! Zato i ne smem da se slikam. Ovo malo Srba što je ostalo čeka da uzme svoj novac, jer nismo dobili plate više od dve godine. Samo da se spasemo ovog horora - priča Vera.
O pogibiji Srba saznala iz medija
Vera Lisinac je poznavala Slađanu Stanković i Jovicu Stepića, sa Slađanom je bila i prijatelj na Fejsbuku.
- Užasno me potresla njihova pogibija. U šoku sam, mi smo svi ovde povezani i saosećamo jedni sa drugima. Iako znam kakvo je ovde stanje, nadala sam se da će ih osloboditi - rekla je Vera.
Od kada se situacija u Tripoliju pogoršala, Vera bukvalno i živi i radi u ovoj bolnici.
- Non-stop sam na radnom mestu. Spavamo obučeni, a umesto radija, noću slušamo pucnjavu i eksploziju bombi... To nam dođe kao uspavanka... Sve deluje zastrašujuće, i ljudi, i uslovi za rad, sam život... Samo gledam da uradim najbolje što mogu svoj posao, i da se nikome ne zameram. Ovde je borba za život i moram da brinem o sopstvenoj bezbednosti - priča ova Srpkinja.

Gde živi 300 Srba u Libiji

* Zdravstveni radnici: Žive u velikim gradovima poput Tripolija, Bengazija, Sirta
* Građevinski radnici: Uglavnom stacionirani oko Tripolija
* Radnici na naftnim poljima: Žive i rade na jugu zemlje, duboko u pustinji
Međutim, ona kaže da je povratak u Srbiju za sada nemoguć.
- Svi smo ovde došli trbuhom za kruhom, i krvavo samo zaradili svaki dinar, ali godinama radimo bez plate. To je jedini razlog zbog kojeg smo još ovde! Ali sada i nemamo kuda da idemo. Jedina dva izlaza odavde su preko Egipta ili Tunisa. S obzirom na to da putevi do tamo nisu bezbedni, ostaje nam samo da čekamo - ističe naša sagovornica.
Prema njenim rečima, u Tripoliju ima dosta naših ljudi koji rade i bore se za život jer nemaju drugog izbora.
- Svakako ćemo slediti savete naše ambasade, pa ako bude prigustilo, moraćemo nazad i bez novca - naglašava Vera Lisinac.
Vera nije jedini srpski lekar koji je zatočen u Libiji, jer još četvoro naših državljana radi u bolnici "Ibn Sina" u Sirtu. U martu prošle godine novinari Informera kontaktirali su sa četvoročlanom porodicom Stojanović koja je imala posao u toj ustanovi.
- Islamska država je zauzela grad, ali niko nije otet. Ovde smo zadržani da bismo pomagali ranjenicima i bili na dužnosti jer im nedostaje zdravstvenog kadra. Sve je u redu, navikli smo na ovo - rekao nam je tada Marko Stojanović, koji je u Sirtu sa majkom Jelenom, ocem Novicom i suprugom Marijom.
Međutim, sada su svim članovima ove porodice ugašeni Fejsbuk profili, nije ih moguće kontaktirati i nema apsolutno nikakvih informacija o njima.
Ministarstvo: Broj Srba u Libiji veći nego 2015.
U Libiji trenutno boravi oko 300 naših državljana, a taj broj se uvećao u odnosu na prošlu godinu, kažu za Informer u Ministarstvu spoljnih poslova.
- Broj onih koji žive i rade u ovoj zemlji uvećao se u odnosu na 2015, uprkos apelima Ministarstva da naši građani napuste tu zemlju. Tokom 2015. ministarstvo je u više navrata apelovalo da naši državljani, usled pogoršane bezbednosne situacije, hitno napuste Libiju. Oni koji su, i pored svih upozorenja, odlučili da ostanu u ovoj zemlji pretežno su zaposleni kao lekari i medicinsko osoblje u libijskim zdravstvenim ustanovama. Jedan deo radi u stranim kompanijama koje izvode radove u oblasti energetike - navode u Ministarstvu spoljnih poslova.
Informer.rs