Kada ste zaista prestari za bebu?

12.05.2016 16:58
Ove nedelje je pop zvezda Dženet Džekson objavila da je trudna. A ima 49 godina. Sa koliko je žena zaista prestara za rađanje?

Zanimljivo


 

Pevačica je objavila da je u drugom tromesečju trudnoće. Posle više pokušaja  da se ostvari kao majka, uspela je. Vest je munjevito odjeknula, pogotovo zbog toga što buduća mama ima gotovo 50 godina, kada se mnoge žene spremaju da postanu bake.

 Koja je granica kada je ovaj poduhvat u pitanju? Prema istraživanjima, to je 44. godina, a sa stručnjacima se usaglasila većina žena. Žene smatraju da nije fer da dete ima stare roditelje, da se kasnije povećava rizik od mogih bolesti kao što je Daunov sindrom, da je jedostavno "neprirodno" imati bebu u ti godinama.

S godinama broj jajnih ćelija opada, a kvalitet im se smanjuje

 Idealno doba da žena zatrudni jesu njene dvadesete ili rane tridesete, smatra dr Amin Gorgi, britanski stručnjak za plodnost i vantelesnu oplodnju. Plodni potencijal žene opada posle 35. godine, a još brže posle 40.

 - Kako žene imaju konačan i neobnovljiv broj germinativnih jajnih ćelija, slab ovarijalni odgovor može biti rani znak smanjenja reproduktivne ovarijalne rezerve i starenja jajnika. Nakon optimalnog doba za rađanje, od 18. do 31. godine života, smanjuje se broj jajnih ćelija. Od 37–38. godine gubitak jajnih ćelija je progresivan, ostaje ih samo oko 25.000, a u vreme prve menstruacije bilo ih je oko 400.000. Paralelno sa smanjenjem broja jajnih ćelija opada i njihov kvalitet – objašnjava dr Slavica Vasilijević, ginekolog.

Starenje je razlog iscrpljivanja ovarijalne rezerve, a u velikom broju slučajeva, u čak 40 odsto, to su i genetski razlozi, karlične infekcije, ovarijalna endometrioza, operacije ovarijalnih cisti, radioterapija, hemoterapija, autoimine bolesti, pušenje, gojaznost, organohlorne hemikalije iz pesticida ili izduvnih gasova, stres i drugi individualni razlozi.

Dr Vasilijević smatra da je veoma efikasno rešenje donacija jajnih ćelija, a najefikasnija je preventiva, tj. pravovremena socijalna prezervacija zamrznutih jajnih ćelija. Reproduktivna sposobnost ljudske populacije je na ivici biološke izdržljivosti. Nekada se muškarac smatrao plodnim ako u mililitru oplodne tečnosti ima 160 miliona spermatozoida. Zatim je kriterijum snižen na 60 miliona, pa na 20 miliona, a sada se razmatra mogućnost da se muškarac proglasi plodnim ukoliko sadrži 10 miliona oplodnih ćelija.

- Danas su vantelesna oplodnja i začeće mnogima izbor i imperativ. Imamo slobodnu volju da sami biramo i odlučujemo, ali treba rađati ranije jer često u životu postignemo sve materijalno, a izgubimo najvažnije: decu, porodicu - kaže Dr Vasilijević.

ZAMRZAVANJE KAO REŠENJE

Nauka daje i mogućnost uspešnog zamrzavanja jaja kroz vitrifikaciju, koja je omogućila ženama da odlože rađanje za nešto kasniji period. Iako, naravno, parovi treba da se ohrabre da u mlađim godinama planiraju porodicu, treba znati da postoji i ova opcija. Teorijski, zamrzavanjem jajnih ćelija u mlađim godinama, žene mogu zatrudneti u bilo kom dobu. Ali odmah ptom i ističe da parove treba usmeravati tako da porodicu stvore do 35. godine, kažu britanski stručnjaci.

Dr Aleks Eskander, ginekolog, kaže da Britanke danas imaju više slobode, mogućnosti i želje da grade karijeru nego planova o zasnivanju porodice. Smatraju ih zasteralim i tradicionalnim konceptom. Žene treba da budu svesnije svog biološkog sata, ali i da rađaju decu iz potrebe za majčinstvom.

Kao i mnoge žene, i on smatra da je sve iznad 44 godine previše za rađanje. Broj jajnih ćelija opada i kvalitet im se smanjuje. Povećava se rizik od genetskih abnormalnosti ploda, ali i pobačaja. A kod majke se povećava mogućnost povišenog krvnog pritiska i porođaja carskim rezom.

- Posavetovao bih sve žene koje žele da produže svoje planiove rađanja deteta posle 30. godine da ozbiljno razmisle o zamrzavanju jajnih ćelija kao o polisi osiguranja - poručuje dr Eskander.

PROGNOZE ZA USPEH VANTELESNE

Dok podobnost materice za implantaciju embriona opada posle 54. godine, lekari obično granicu pomeraju unapred na 50 godina. Ni vantelesna metoda, kažu, ne garantuje trudnoću posle 35. U proseku se ostvari 20 odsto porođaja do 40. godine, a nakon 45. procenat dramatično pada na jedan odsto, upozorava dr Grogi.

 

(dailymail.co.uk)