Lica su im uništavali psi, šimpanze i sačmare, ali ovih 10 ljudi su postali HEROJI MEDICINE
Zbog imunosupresivnih lekova, koje je morala da uzima kako njen organizam ne bi odbacio presađeno lice, dobila je dva tumora. Ona je preminula još u aprilu ali je tek sada to objavljeno.
Od 2005. godine u svetu je obavljeno oko 20 sličnih operacija.
U kineskom gradu Sijanu je 2006. godine presađeno lice Liju Guosingu, koga je napao medved.
Dve godine kasnije Li je preminuo, navodno zato što je prestao da uzima imunosupresive u korist prirodne medicine.
Naredne godine je ponovo u Francuskoj izvršena transplantacije lica, Paskalu Koleru koji je imao tumor neurofibromu.
Njemu je urađena prva svetska uspešna skoro potpuna transplantacija lica.
U SAD je prva delimična transplantacija obavljena 2008. godine na ženi po imenu Koni Kalp, kojoj je suprug pucao u lice u pokušaju ubistva četiri godine ranije.
Pucanj iz sačmare joj je razneo nos, jagodice, povredio oko i usta.
Sledeće godine je operisan Džim Maki kome su presađeni nos, jagodice, mišići, deo vilice i nervi bez kojih je ostao u nesreći kada je pao na šinu pod naponom.
Prva potpuna transplantacija lica obavljena je u Barseloni 2010. godine na farmeru po imenu Oskar koji je u pucnjavi ostao bez lica.
Njemu su presađeni koža, nos, vilice i jagodice. Operacija je trajala čitav dan i bila je uspešna.
Naredne godine je obavljena i prva potpuna transplantacija lica u SAD, a glavni hirurg je bio Čeh Bohdan Pomahač koji je operisao i Makija 2009. godine.
Ta operacija je urađena na Teksašaninu Dalasu Vinsu, čije je lice izgorelo pri dodiru sa kablom pod visokim naponom. Njemu su transplantovani nos, usne, koža, mišići koji učestvuju u pokretima mimike i nervi. On nije uspeo da povrati vid, ali je nastavio sa normalnim životom.
Sledeće godine, 2011. obavljene su još dve potpune transplantacije lica: na ženi Čarli Neš koja je 2008. u napadu razbesnelog šimpanze izgubila oči, nos, usta i obe šake i Miču Hanteru koji je u saobraćajnoj nesreći ostao bez lica.
Čarla Neš je nakon 20-časovne operacije dobila novo lice, njene oči su zamenjene staklenim.
Bivši vojnik Mič Hanter je spasao prijateljicu u udesu, a električna struja pod naponom od 10.000 volti udarila je njega, prošla kroz njegovo telo i izašla kroz njegovo lice. Sada, pet godina kasnije, Hanter ima novo lice, oženjen je i ima sina, i kaže da se nikada nije bolje osećao.
U jednoj od najkomplikovanijih operacija učestvovao je hirurg sa ovih prostora.
Tim kojim je rukovodio doktor Eduardo Rodriges iz Baltimora, a u kojem je bio i naš stručnjak Branko Bojović 2012. godine je izveo jednu od najdužih operacija na Ričardu Norisu koji je ostao bez lica 1997. godine kada je slučajno sa sebi pucao u lice. Noris je tada dobio novo lice, zube, jezik i vilicu, kao i deo kože vrata.
Tokom 2012. i 2013. godine je u Turskoj izveden veliki broj transplantacija lica pod rukovodstvom hirurga Omera Ozkana.
Prošle godine je u Americi izveden istorijski zahvat koji važi za najsloženiji dosad.
Vatrogasac Patrik Hardison ostao je bez lica kada je 2011. godine uleteo u zapaljenu kuću da spasi jednu ženu. U prvoj operaciji mu je presađeno tkivo sa butina da bi imao kakvo-takvo lice, ali je u godinama koje su usledile operisan još 71 put (oko sedam operacija godišnje) i postao je zavisan od analgetika.
U avgustu 2015. Hardison je podvrgnut istorijskoj operaciji u kojoj je njegovo izgorelo lice “oljušteno” i zamenjeno licem 26-ogodišnjeg njujorškog bicikliste Dejvida Rodebauha.