Lica su im uništavali psi, šimpanze i sačmare, ali ovih 10 ljudi su postali HEROJI MEDICINE

08.09.2016 10:52
Francuskinja Izabel Dinoar, žena kojoj je 2005. godine prvoj na svetu urađena delimična transplantacija lica, umrla je posle duge bolesti, saopštila je univerzitetska bolnica u francuskom gradu Amijenu.

Društvo


Izabel Dinoar

Zbog imunosupresivnih lekova, koje je morala da uzima kako njen organizam ne bi odbacio presađeno lice, dobila je dva tumora. Ona je preminula još u aprilu ali je tek sada to objavljeno.

Od 2005. godine u svetu je obavljeno oko 20 sličnih operacija.

U kineskom gradu Sijanu je 2006. godine presađeno lice Liju Guosingu, koga je napao medved.

Dve godine kasnije Li je preminuo, navodno zato što je prestao da uzima imunosupresive u korist prirodne medicine.

Naredne godine je ponovo u Francuskoj izvršena transplantacije lica, Paskalu Koleru koji je imao tumor neurofibromu.

Njemu je urađena prva svetska uspešna skoro potpuna transplantacija lica.

Koni Kalp
Foto: Tanjug/APKoni Kalp

U SAD je prva delimična transplantacija obavljena 2008. godine na ženi po imenu Koni Kalp, kojoj je suprug pucao u lice u pokušaju ubistva četiri godine ranije.

Pucanj iz sačmare joj je razneo nos, jagodice, povredio oko i usta.

Džim Maki i doktor Bohdan Pomahač
Foto: Public domain / PromoDžim Maki i doktor Bohdan Pomahač

Sledeće godine je operisan Džim Maki kome su presađeni nos, jagodice, mišići, deo vilice i nervi bez kojih je ostao u nesreći kada je pao na šinu pod naponom.

Prva potpuna transplantacija lica obavljena je u Barseloni 2010. godine na farmeru po imenu Oskar koji je u pucnjavi ostao bez lica.

Njemu su presađeni koža, nos, vilice i jagodice. Operacija je trajala čitav dan i bila je uspešna.

Naredne godine je obavljena i prva potpuna transplantacija lica u SAD, a glavni hirurg je bio Čeh Bohdan Pomahač koji je operisao i Makija 2009. godine.

Dalas Vins
Foto: Tanjug/APDalas Vins

Ta operacija je urađena na Teksašaninu Dalasu Vinsu, čije je lice izgorelo pri dodiru sa kablom pod visokim naponom. Njemu su transplantovani nos, usne, koža, mišići koji učestvuju u pokretima mimike i nervi. On nije uspeo da povrati vid, ali je nastavio sa normalnim životom.

Sledeće godine, 2011. obavljene su još dve potpune transplantacije lica: na ženi Čarli Neš koja je 2008. u napadu razbesnelog šimpanze izgubila oči, nos, usta i obe šake i Miču Hanteru koji je u saobraćajnoj nesreći ostao bez lica.

Mič Hanter
Foto: Profimedia, Facebook / PromoMič Hanter

Čarla Neš je nakon 20-časovne operacije dobila novo lice, njene oči su zamenjene staklenim.

Bivši vojnik Mič Hanter je spasao prijateljicu u udesu, a električna struja pod naponom od 10.000 volti udarila je njega, prošla kroz njegovo telo i izašla kroz njegovo lice. Sada, pet godina kasnije, Hanter ima novo lice, oženjen je i ima sina, i kaže da se nikada nije bolje osećao.

U jednoj od najkomplikovanijih operacija učestvovao je hirurg sa ovih prostora.

Ričard Noris
Foto: Tanjug/APRičard Noris

Tim kojim je rukovodio doktor Eduardo Rodriges iz Baltimora, a u kojem je bio i naš stručnjak Branko Bojović 2012. godine je izveo jednu od najdužih operacija na Ričardu Norisu koji je ostao bez lica 1997. godine kada je slučajno sa sebi pucao u lice. Noris je tada dobio novo lice, zube, jezik i vilicu, kao i deo kože vrata.

Tokom 2012. i 2013. godine je u Turskoj izveden veliki broj transplantacija lica pod rukovodstvom hirurga Omera Ozkana.

Prošle godine je u Americi izveden istorijski zahvat koji važi za najsloženiji dosad.

Patrik Hardison
Foto: Tanjug/APPatrik Hardison

Vatrogasac Patrik Hardison ostao je bez lica kada je 2011. godine uleteo u zapaljenu kuću da spasi jednu ženu. U prvoj operaciji mu je presađeno tkivo sa butina da bi imao kakvo-takvo lice, ali je u godinama koje su usledile operisan još 71 put (oko sedam operacija godišnje) i postao je zavisan od analgetika.

U avgustu 2015. Hardison je podvrgnut istorijskoj operaciji u kojoj je njegovo izgorelo lice “oljušteno” i zamenjeno licem 26-ogodišnjeg njujorškog bicikliste Dejvida Rodebauha.