5. OKTOBAR IZ DRUGOG UGLA Kako je Srbija izbegla građanski rat
Istoričari otkrivaju kako ova revolucija izgleda iz potpuno drugačijeg ugla i kako je u Srbiji u stvari sprečen rat većih razmera!
Da li je taj 5. oktobar, kada se dogodila jedna od najvećih pobuna u Srbiji, ako ne i najveća u 20. veku, propuštena prilika ili ipak nije, dilema je za mnoge građane Srbije. Za istoričare pak nema dileme da bi se tada, da su komandant JSO Milorad Ulemek Legija, DB i vojni generali poslušali naredbu Slobodana Miloševića i krenuli na narod, desilo nezapamćeno krvoproliće na ulicama.
U to je uveren istoričar Predrag Marković, koji se godinama studiozno bavio 5. oktobrom izučavajući uzroke i posledice.
- Da su Legija i vojni generali prihvatili Miloševićevu naredbu, odnosno da nisu odbili naredbu da se puca na narod, imali bismo pravo krvoproliće na ulicama. Uzalud bi se prolila srpska krv. Taj 5. oktobar je upravo dobar po tome što se desio veliki prevrat, ogroman, a prošao je bez žrtava, što je veoma velika retkost u našoj istoriji. Ipak, na taj datum danas gledam kao na jednu našu propuštenu šansu, to je sigurno - kaže istoričar .
Sličnog mišljenja je i istoričar Božidar Kljajević, koji kaže i da su očekivanja građana od 5. oktobra bila uzaludna.
- Sama je sreća što tada generali i sam Legija nisu poslušali Miloševića i što nisu krenuli na narod koji je bio na ulicama. Da jesu, desilo bi se najveće krvoproliće sa velikim brojem ljudskih žrtava. Ja inače nikada nisam imao pozitivan stav prema 5. oktobru, pa ni u vreme kada se odigravao, iako sam bio učesnik. Nekako mi političari koji su sve to izveli nisu obećavali prave vrednosti, što se kasnije i pokazalo - kaže on.
Podsećanja radi, demonstracije su na današnji dan izbile pošto je Milošević odbio da prizna rezultate izbora za predsednika SR Jugoslavije. Milošević je na izborima održanim 24. septembra izgubio od Vojislava Koštunice, kandidata DOS-a i lidera Demokratske stranke Srbije.